Zatrudnienie cudzoziemca i legalizacja pobytu
25 stycznia, 2019
Co daje uzyskanie Karty Polaka
21 sierpnia, 2019
Zobacz

Złożenie wniosku na kartę pobytu krok po kroku

Udostępnij:

Złożenie wniosku na kartę pobytu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu w celu legalizacji pobytu i pracy jest obecnie dużym problemem dla Cudzoziemca. Na ten moment jedyną możliwością, aby złożyć wniosek na kartę pobytu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim jest rejestracja poprzez “SYSTEM REZERWACJI WIZYT DOLNOŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO”.

Cudzoziemcy nie mogą już składać wniosku na kartę pobytu udając się do Urzędu i pobierając odpowiedni bilet z biletomatu, tak jak miało to miejsce kilka miesięcy temu. Pamiętajmy, że wniosek legalizujący pobyt składa się w trakcie legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce.

Rejestracja konta krok po kroku

Rejestracja konta w Systemie Rezerwacji Wizyt Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Pierwszym etapem w celu rozpoczęcia procedury złożenia wniosku o wydanie decyzji na pobyt czasowy (karta pobytu) jest rejestracja konta użytkownika na stronie:

https://rezerwacje.duw.pl/reservations/pol/login

Należy pamiętać aby zaakceptować regulamin. Bez tego rejestracja nie będzie możliwa.

2. Logowanie

Kolejnym krokiem, po poprawnym zarejestrowaniu, jest zalogowanie się na koncie, poprzez podanie wcześniej wybranego LOGINu (adres e-mail) i HASŁA.

3. Wybór lokalizacji

Po poprawnym zalogowaniu mamy możliwość złożenia wniosku na kartę pobytu w czterech lokalizacjach rozwijając menu po prawej stronie.

Pamiętajmy, że Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu ma trzy delegatury w następujących miastach:

Jelenia Góra, ul. Piłsudskiego 12

Legnica, ul. Fryderyka Skarbka 3

Wałbrzych, ul. Juliusza Słowackiego 23A

Wszystkie wnioski o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy złożone w ww. delegaturach  kierowane są do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Delegatury nie prowadzą samodzielnie postępowań. Złożenie wniosku, wbrew mylnemu przeświadczeniu cudzoziemców i pracodawców złożenie wniosku w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, czy Legnicy nie oznacza dłuższego oczekiwania na wydanie decyzji. Na dzień pisania tego artykułu w delegaturach jest zdecydowanie szybsza możliwość rezerwacji terminu na złożenie wniosku niż we Wrocławiu.

4. Wybór usługi

Po wybraniu lokalizacji w której chcemy chcemy złożyć wniosek należy wybrać odpowiednią usługę klikając po lewej stronie na polu “USŁUGI”. W naszym przypadku wybieramy pole oznaczone nazwą “Wniosek o legalizację pobytu” klikając “ZAREZERWUJ WIZYTĘ”.

Strona przekieruje nas do kalendarza rezerwacji pokazując dni, na które możemy dokonać rezerwacji wizyty.

Po wybraniu odpowiedniego dnia oraz godziny rezerwacji dokonujemy rezerwacji terminu. Rezerwacja może dotyczyć tylko jednej osoby. W przypadku potrzeby złożenia wniosku dla członków rodziny należy zaznaczyć odpowiednie pole.

 

5. Realizacja rezerwacji – złożenie wniosku

W celu złożenia wniosku należy udać się do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu lub do delegatury (zgodnie z rezerwacją) co najmniej 15 minut przed umówioną wizytą i pobranie biletu z terminala biletowego wpisując kod rezerwacji lub przykładając kod kreskowy do czytnika i oczekiwać na wywołanie numeru znajdującego się na bilecie do odpowiedniego stanowiska.

W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem numeru z terminala biletowego należy się udać do kierownika wydziału w celu wyjaśnienia sprawy.

Z pomocą Pro4Work podczas składania wniosku otrzymasz od razu stempel do paszportu. Tylko odpowiednie przygotowanie dokumentów gwarantuje otrzymanie decyzji na pobyt czasowy (karta pobytu).

Nie ma możliwości zmiany terminu złożenia wniosku, ani zmiany rezerwacji na inną osobę. Również spóźnienie się cudzoziemca na umówioną wizytę może skutkować automatycznym anulowaniem rezerwacji.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i za sprawą złożenia przeszło kilkuset wniosków, możemy pomóc w  zarezerwowaniu terminu oraz przygotowaniu wszystkich dokumentów do karty pobytu. Legalizacja pobytu i pracy gwarantuje bezpieczeństwo zarówno po stronie cudzoziemca jak i pracodawcy.

Wyżej wymienione kroki dotyczą złożenia wniosku o pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, potrzebujesz pomocy to skontaktuj się, proszę, z nami.