paszport biometryczny obywatela Ukrainy
Paszport biometryczny jest dokumentem tożsamości, uprawniającym do przekraczania granic państw. Paszport biometryczny zawiera nie tylko dane standardowe właściciela, takie jak:
Dzięki mikroprocesorowi umieszczonemu w jego okładce, paszport biometryczny ma wbudowane dane w formie elektronicznej. Są to:
To właśnie dane zapisane w formie elektronicznej odróżniają paszport biometryczny od standardowego dokumentu, ponieważ na podstawie tego typu danych możliwe jest dokonanie identyfikacji indywidualnych cech ciała każdego człowieka (np. linii papilarnych zapisanych wraz z odciskiem palca, czy właśnie wzoru siatkówki oka). Takie dane są w pełni niepowtarzalne, dzięki czemu możliwe jest dokładne sprawdzenie tożsamości osoby posługującej się paszportem biometrycznym, ponieważ dane zapisane w chipie wbudowanym w paszport biometryczny są również zapisane w bazach danych urzędów państwowych.
Paszporty biometryczne służą zatem dokładniejszej identyfikacji, a jednocześnie mają na celu utrudnienie podrobienia paszportu, czy podszycie się pod inną osobę. Z weryfikacji paszportów biometrycznych korzystają przede wszystkim funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach drogowych, lotniczych i kolejowych.
Z perspektywy obywateli Ukrainy posiadanie paszportu biometrycznego jest bardzo dobre. Dokument ten umożliwia bowiem wjazd na terytorium Polski bez wizy, a także podjęcie zatrudnienia. W zakresie ruchu bezwizowego obywatel Ukrainy posiadający paszport biometryczny jest uprawniony do przebywania w Polsce przez 90 dni, w tym samym czasie może podjąć legalną pracę u polskiego pracodawcy. O ile przez ten okres wiza nie jest wymagana, tak aby podjąć legalną pracę, należy posiadać zezwolenie na pracę. Paszport biometryczny nie zwalnia z tego obowiązku a zezwolenie dotyczy zarówno umowy o pracę, jak również innych form zatrudnienia.
Podsumowując, posiadanie paszportu biometrycznego nie zwalnia obywateli Ukrainy z formalności wymaganych do legalnego zatrudnienia w Polsce ani z posiadania wizy po upływie 90 dni od wjazdu na terytorium naszego kraju. Jest jednak dużym ułatwieniem w zakresie samego przyjazdu do Polski.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny. W przypadku pytań o legalizację pobytu lub legalizację pracy, serdecznie zapraszamy do kontaktu osobistego.
Zespół Pro4Work