rozmowa kwalifikacyjna
Jakie pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
14 stycznia, 2020
zadowoleni pracownicy
Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy
5 lutego, 2020
Zobacz

Prognozy rynku pracy na rok 2020

prognoza rynku pracy 2020, legalizacja pracy, legalizacja pobytu

prognoza rynku pracy 2020, legalizacja pracy, legalizacja pobytu

Udostępnij:

Jak zwykle na początku każdego roku eksperci pochylają się nad obowiązującymi trendami na rynku pracy i próbują przewidzieć, co czeka nas w przyszłości. Według prognoz w 2020 roku będzie trudniej o pracę niż w roku poprzednim, co będzie miało związek ze zbliżającym się wielkimi krokami spowolnieniem gospodarczym oraz wyższymi kosztami pracy. Wielu pracodawców zapowiedziało redukcję zatrudnienia. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia będą miały osoby zainteresowane podjęciem pracy w przedsiębiorstwie usługowym i produkcyjnym. W trudnej sytuacji znajdą się również ekonomiści. Z kolei mogą spać spokojne osoby szukające pracy w branży budowlanej, magazynowej, logistycznej i informatycznej. Szansę na pracę będą mieli w szczególności pracownicy niższego szczebla, a następnie średniego oraz kadry zarządzającej.

Malejąca liczba wakatów (0,5 mln mniej nowych miejsc pracy niż przed rokiem) wynika z niekorzystnej sytuacji demograficznej, emigracji do państwa oferujących lepsze zarobki na takim samym stanowisku oraz mniejszym zainteresowaniem polskim rynkiem ze strony cudzoziemców.

Eksperci przypuszczają, że w I kwartale 2020 roku nastąpi odpływ pracowników z Ukrainy, ponieważ Niemcy otwierają rynek pracy dla osób spoza Unii Europejskiej. Perspektywa wyjazdu do Niemiec jest dla takich osób bardzo kusząca, ponieważ za zachodnią granicą mogą zarobić kilka razy więcej niż w Polsce.

prognoza rynku pracy 2020, legalizacja pracy, legalizacja pobytu

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to – jak wynika z 40. edycji badania Plany Pracodawców – niemal co druga firma planuje podwyżki w 2020 roku. Wzrost wynagrodzeń wynikać będzie nie tylko ze zwiększenia płacy minimalnej (2600 zł brutto), lecz także będzie odczuwalna presja płacowa. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na podwyżki – nie mają na nie co liczyć osoby pracujące na wyższych stanowiskach.

Można zatem zauważyć, że według przewidywań ekspertów sytuacja na rynku pracy pogorszy się. Choć wzrosła pensja minimalna, to wiele przedsiębiorstw planuje nie przeprowadzać nowych rekrutacji bądź nawet zwalniać pracowników.

Jeżeli zależy Państwu, aby zatrzymać pracowników z Ukrainy lub zatrudniać w roku 2020 nowe osoby, zapraszamy serdecznie do współpracy. Wspieramy naszych Klientów na każdym etapie procesu zatrudnienia – w aspektach administracyjnych oraz prawnych. Dbamy o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z przepisami prawa.

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/