wesołych świąt
Wesołych Świąt!
23 grudnia, 2019
prognoza rynku pracy 2020, legalizacja pracy, legalizacja pobytu
Prognozy rynku pracy na rok 2020
24 stycznia, 2020
Zobacz

Jakie pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna

rozmowa kwalifikacyjna

Udostępnij:

Rozmowa kwalifikacyjna wielu osobom spędza sen z powiek. Aby dobrze się do niej przygotować, warto zaznajomić się z najczęstszymi pytaniami padającymi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to tyle ważne, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna stanowi najważniejszy etap selekcji i to właśnie ona w największym stopniu weryfikuje, czy dany kandydat nadaje się do pracy na danym stanowisku. Spotkanie z nowo poznaną osobą już samo w sobie może być stresujące, a dodając do tego stres wynikający z ważności tego spotkania, które może przesądzić o przyszłości danego kandydata, dlatego też warto się do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio przygotować.

Występuje wiele pytań, które można usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Jedne są bardziej standardowe, drugie nieco mniej. W pierwszym przypadku rekruter będzie pytać o wykształcenie lub doświadczenie kandydata. Natomiast w drugim przypadku mogą paść pytania w stylu „jaką postacią z Kubusia Puchatka jesteś”. W niniejszym artykule zajmiemy się pytaniami standardowymi, ponieważ pytań niestandardowych nie sposób przewidzieć, gdyż zależą one wyłącznie od poziomu kreatywności danej osoby rekrutującej.

rozmowa kwalifikacyjna

Poza pytaniami o wykształcenie i poprzednie doświadczenie zawodowe, na pewno usłyszymy pytanie o firmę, w której staramy się o pracę. Zapewne usłyszymy pytanie, dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku. W związku z czym warto zaznajomić się wcześniej z działalnością tego przedsiębiorstwa. Nie chodzi jednak o to, aby wkuwać na pamięć historii firmy, a raczej o ogólne orientowanie się w temacie działalności firmy. W ten sposób pokażemy, że wykazaliśmy inicjatywę w zdobywaniu wiedzy i nam zależy.

Następnie rekruter zapyta o nasze wady i zalety lub o cechy, które odróżniają nas od innych kandydatów. Nie warto tu rzucać wyłącznie nazwami cech w stylu „kreatywność”, odpowiedzialność”, punktualność”, a poprzeć je konkretnymi przykładami, np. z poprzedniej pracy.

Możemy być również pewni, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniemy zapytani o wysokość oczekiwanych zarobków. Warto wcześniej zaznajomić się ze stawkami otrzymywanymi na podobnych stanowiskach, aby mieć jakiś punkt odniesienia.

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/