Wesołych Świąt!
23 grudnia, 2019Prognozy rynku pracy na rok 2020
24 stycznia, 2020Rozmowa kwalifikacyjna wielu osobom spędza sen z powiek. Aby dobrze się do niej przygotować, warto zaznajomić się z najczęstszymi pytaniami padającymi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to tyle ważne, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna stanowi najważniejszy etap selekcji i to właśnie ona w największym stopniu weryfikuje, czy dany kandydat nadaje się do pracy na danym stanowisku. Spotkanie z nowo poznaną osobą już samo w sobie może być stresujące, a dodając do tego stres wynikający z ważności tego spotkania, które może przesądzić o przyszłości danego kandydata, dlatego też warto się do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio przygotować.
Występuje wiele pytań, które można usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Jedne są bardziej standardowe, drugie nieco mniej. W pierwszym przypadku rekruter będzie pytać o wykształcenie lub doświadczenie kandydata. Natomiast w drugim przypadku mogą paść pytania w stylu „jaką postacią z Kubusia Puchatka jesteś”. W niniejszym artykule zajmiemy się pytaniami standardowymi, ponieważ pytań niestandardowych nie sposób przewidzieć, gdyż zależą one wyłącznie od poziomu kreatywności danej osoby rekrutującej.
Poza pytaniami o wykształcenie i poprzednie doświadczenie zawodowe, na pewno usłyszymy pytanie o firmę, w której staramy się o pracę. Zapewne usłyszymy pytanie, dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku. W związku z czym warto zaznajomić się wcześniej z działalnością tego przedsiębiorstwa. Nie chodzi jednak o to, aby wkuwać na pamięć historii firmy, a raczej o ogólne orientowanie się w temacie działalności firmy. W ten sposób pokażemy, że wykazaliśmy inicjatywę w zdobywaniu wiedzy i nam zależy.
Następnie rekruter zapyta o nasze wady i zalety lub o cechy, które odróżniają nas od innych kandydatów. Nie warto tu rzucać wyłącznie nazwami cech w stylu „kreatywność”, odpowiedzialność”, punktualność”, a poprzeć je konkretnymi przykładami, np. z poprzedniej pracy.
Możemy być również pewni, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniemy zapytani o wysokość oczekiwanych zarobków. Warto wcześniej zaznajomić się ze stawkami otrzymywanymi na podobnych stanowiskach, aby mieć jakiś punkt odniesienia.