prognoza rynku pracy 2020, legalizacja pracy, legalizacja pobytu
Prognozy rynku pracy na rok 2020
Styczeń 24, 2020
legalizacja pracy
Ile trwa legalizacja zagranicznych pracowników?
Luty 13, 2020
Zobacz

Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy

zadowoleni pracownicy

zadowoleni pracownicy

Udostępnij:

Współcześnie codziennie na ulicach, w komunikacji miejskiej czy też w sklepach można usłyszeć osoby posługujące się językiem ukraińskim. W ostatnich latach miała miejsce bowiem fala migracji Ukraińców do Polski – zarówno z powodów ekonomicznych, jak i politycznych. Osoby zza wschodniej granicy wybierają Polsce jako kraj destynacji z różnych powodów. Wśród nich można wymienić wspólną historię, podobne tradycje, religia chrześcijańska czy też integracja po wspólnej organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Ponadto osoby z Ukrainy chętnie przeprowadzają się do Polski ze względów zarobkowych. Taka sytuacja jest na rękę przedsiębiorcom z Polski, którzy zatrudniając Ukraińców, mogą załatać braki kadrowe. Coraz więcej pracodawców decyduje się na ten krok. O ile w 2012 roku liczba pracowników z Ukrainy wynosiła ok. 300 tysięcy, tak obecnie sięga ponad dwóch milionów i rośnie w zatrważającym tempie.

zadowoleni pracownicy

Jakie są powody, że polscy pracodawcy tak chętnie zatrudniają osoby zza wschodniej granicy? Po pierwsze najczęściej do Polski przyjeżdżają młode osoby w wieku produkcyjnym. Średnia wieku imigrantów z Ukrainy wynosi 33 lata. Mogą oni zatem podjąć cięższą pracę fizyczną, np. jako magazynier czy budowlaniec, których brakuje na rynku polskim. Po drugie większość przyjezdnych ma wykształcenie średnie, a co trzecia osoba – wyższe. Jedynie 10% pracowników z Ukrainy ma wykształcenie zawodowe. Można zatem stwierdzić, że pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do Polski, posiadając odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie, dzięki czemu stanowią poważną konkurencję dla Polaków podczas rozmów kwalifikacyjnych. Co więcej, polscy przedsiębiorcy zauważyli, że pracowników z Ukrainy cechuje niezwykłe poszanowanie pracy, wysoka motywacja oraz duże zaangażowanie. Niejako z tego powodu w firmach, które zatrudniają Ukraińców, występuje mniejsza rotacja. Tym samym jak najbardziej warto zatrudniać pracowników z Ukrainy, aby zarówno zdobyć wykwalifikowanego pracownika oraz wyeliminować braki kadrowe, jak i zmniejszyć rotację.

Jeżeli potrzebują Państwo opieki formalnej podczas zatrudnienia osoby z Ukrainy, serdecznie zapraszamy do kontaktu – kompleksowo dbamy o legalizację pobytu oraz pracy na każdym etapie organizacyjnym.

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/