zadowoleni pracownicy
Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy
Luty 5, 2020
Zobacz

Ile trwa legalizacja zagranicznych pracowników?

legalizacja pracy

legalizacja pracy

Udostępnij:

Decyzja o wyjeździe z ojczyzny, aby w innym kraju szukać lepszego bytu, nie należy do łatwych. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na ten krok, co można zauważyć na przykładzie Polski, dokąd przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców. Część z nich pracuje na czarno, co może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami, zaś część chce znaleźć uczciwe i zgodne z prawem zatrudnienie. Muszą się oni uzbroić w cierpliwość, bo proces legalizacji jest niezwykle czasochłonny. Nie oznacza to wcale, że obcokrajowcy nie mogą podjąć pracy tuż po przekroczeniu polskiej granicy. Mianowicie imigranci zarobkowi pochodzący z sześciu krajów, w tym Ukraińcy, mogą pracować legalnie przez sześć miesięcy w oparciu o oświadczenia składane przez pracodawców w urzędzie pracy. Po tym czasie, jeśli pracodawcy zależy na zatrzymaniu danego pracownika, muszą liczyć się z tym, że taka osoba będzie musiała zdobyć pozwolenie zarówno na pobyt stały w Polsce, jak i na pracę w kraju.

legalizacja pracy

Sam proces legalizacji jest długi i żmudny. W zależności od regionu może on wynieść nawet kilkanaście miesięcy. W 2019 roku proces legalizacji trwał średnio 206 dni, co oznacza, że wielu obcokrajowców musiało wrócić do domu, ponieważ skończył się sześciomiesięczny okres, podczas którego mogli pracować legalnie. Opieszałość załatwiania tej sprawy wynika przede wszystkim z braków kadrowych w urzędach i piętrzących się wniosków. Taka sytuacja nie zachęca zarówno pracodawców do zatrudniania obcokrajowców, jak i osób z innych państw do podjęcia pracy w Polsce. Procedury związane z legalizacją pobytu cudzoziemców są tak bardzo zagmatwane, że pracodawcy bez firm doradczych, a co za tym idzie – dodatkowych kosztów, nie są w stanie im sprostać. Do tego dochodzą nieustanne modyfikacje w ustawodawstwie dotyczącym zatrudniania cudzoziemców. Dlatego też podczas zatrudniania osób z innych państw warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej agencji zajmującej się pomocą w legalizacji pobytu cudzoziemców. Choć będzie wiązać się to z wydatkami, to zwrócą się one już po chwili w zaoszczędzonym czasie, który się zyska dzięki skorzystaniu z usług takiej instytucji.

Jeżeli potrzebują Państwo opieki formalnej podczas zatrudnienia osoby z Ukrainy, serdecznie zapraszamy do kontaktu – kompleksowo dbamy o legalizację pobytu oraz pracy na każdym etapie organizacyjnym.

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/