Co daje uzyskanie Karty Polaka
21 sierpnia, 2019Kary dla pracodawców za zatrudnianie pracowników bez legalizacji
12 września, 2019Zatrudnienie Pracowników z Ukrainy jest w Polsce coraz bardziej powszechne. Wynika to głównie z dwóch powodów. Po pierwsze w wielu przypadkach Pracownicy ze wschodu są tańsi, a zarazem bardzo pracowici. Po drugie chętnie zatrudniają się i pracują w branżach, w których ciężko uzupełnić deficyty kadrowe oraz znaleźć pracowników z Polski (np. z uwagi na nadmierny wysiłek fizyczny, czy jedynie sezonowy charakter pracy).
Obecnie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie w Polsce zatrudnianiem Pracowników z Ukrainy. Na takie zatrudnienie decydują się:
- osoby fizyczne, np. do opieki nad bliskimi, do prowadzenia domu, porządków, dbania o ogród,
- indywidualne gospodarstwa rolne, np. do wykonywania prac fizycznych, zbioru plonów w sezonie,
- małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych branż, np. do pracy w magazynach, kuchniach, do rozwożenia towaru, do prac porządkowych,
- duże korporacje i zakłady produkcyjne z różnych branż, np. do wykonywania prac fizycznych na halach produkcyjnych, prostych czynności biurowych, do prac porządkowych i na magazynach.
Obserwując liczbę pojawiających się ofert pracy dla Pracowników z Ukrainy, a także obecny stan zatrudnienia tych osób, można wyróżnić kilka branż, w których najczęściej migranci ze wschodu znajdują zatrudnienie.
Przede wszystkim są to branże, w których cały czas obserwuje się nadmierny brak pracowników, a praca często jest ciężka, fizyczna, w trudnych warunkach atmosferycznych (np. w sezonie letnim, na polach uprawnych – jak w rolnictwie, czy na otwartych przestrzeniach – jak w budownictwie).
Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani w Polsce w następujących branżach:
- rolnictwo i ogrodnictwo,
- budownictwo,
- handel,
- gastronomia,
- hotelarstwo,
- usługi porządkowe,
- inne usługi na zasadach outsourcingu.
Spory odsetek ludności ukraińskiej podejmuje się pracy we wskazanych branżach oraz na stanowiskach niewymagających zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Często są to osoby o znacznie wyższych kwalifikacjach (np. nauczyciele), jednakże z uwagi na barierę językową nie pracują w Polsce, w zawodzie, ale na stanowiskach fizycznych, które nie wymagają od nich biegłej komunikacji w języku innym niż ojczysty.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie legalizacji swojego pobytu w Polsce, zapraszam serdecznie do kontaktu!