Państwowa Inspekcja Pracy – jakie problemy pomoże rozwiązać?
3 grudnia, 2019
dyskryminacja
Co zrobić w sytuacji dyskryminacji w pracy?
16 grudnia, 2019
Zobacz

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Udostępnij:

Każdy z nas kiedyś doświadczył tego, jak po wysłaniu dokumentów aplikacyjnych (zwykle curriculum vitae i listu motywacyjnego), otrzymał telefon bądź e-mail z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Oznacza to, że nasza kandydatura się spodobała rekruterowi i nasze szansę na zdobycie wymarzonej pracy właśnie się zwiększyły. Wiele osób w tym momencie wpada w panikę i nie wie, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie warto niepotrzebnie się stresować przed rozmową kwalifikacyjną, o ile będziemy do niej dobrze przygotowani.

Przygotowania należy rozpocząć już w domu. Warto przygotować odpowiedni strój. Rekruterem będzie wszak osoba, która nas nie zna, i chcąc nie chcąc, nie mając innego punktu zaczepienia, będzie oceniać po wyglądzie. Mając do wyboru osobę, która włożyła wysiłek w to, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i poświęciła chwilę na swój ubiór, a osobę o najlepszych kwalifikacjach, która na spotkanie przyszła w niechlujnym stroju, rekruter pewnie wybierze tę, która wydaje mu się bardziej zaangażowana, czyli lepiej przygotowana. Ubiór powinien być schludny, czysty i elegancki, ale nie przesadzony. Nikt nie wymaga stroju galowego czy garnituru.


www.pro4work.pl

W domu warto również poczytać na temat tego, czym zajmuje się dana firma. Na rozmowach kwalifikacyjnych częstym pytaniem jest właśnie „a czy pan/pani wie, czym się zajmujemy”, więc warto przygotować się na taką ewentualność. Warto także sprawdzić, jakie stawki są oferowane na danym stanowisku, bo możemy być więcej niż pewni, że padnie pytanie o to, ile chcielibyśmy zarabiać. Nie możemy cenić się ani za nisko, ani za wysoko, więc porównanie stawek na podobnych stanowiskach wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Należy również pamiętać, że „nadgorliwość gorsza od faszyzmu”. Wiele osób przychodzi za wcześnie na rozmowę o pracę, tłumacząc to tym, że chce poznać konkurencję. Przyjście 5-10 minut przed spotkaniem jest dopuszczalne, ale zjawienie się 30 minut (a nawet godzinę) przed umówioną porą może zostać nieprzychylnie odebrane i wprowadzić niepotrzebne zamieszanie. Co istotne, jeżeli wiemy, że nie damy rady przyjechać na umówione spotkanie lub utknęliśmy w korkach – koniecznie trzeba o tym poinformować.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zachowajmy spokój, nie przerywajmy rozmówcy i postępujmy zgodnie z kulturą osobistą. Gdy już wyjdziemy ze spotkania, przekonamy się, że nie było to aż takie straszne.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie legalizacji pobytu w Polsce, zapraszam serdecznie do kontaktu!

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/