Wjazd i praca cudzoziemców na terytorium RP w czasie epidemii
17 kwietnia, 2020
Zameldowanie na pobyt czasowy dla obywatela Ukrainy
29 kwietnia, 2020
Zobacz

Typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców

Udostępnij:

Poszukując informacji na temat legalnego zatrudnienia obcokrajowców, często można natknąć się na rozróżnienie zezwoleń na pracę według konkretnego typu (A, B, C, D, E i S). Zostały one pokrótce scharakteryzowane poniżej.

Pierwszy rodzaj zezwolenia na pracę, typ A, jest potrzebny w sytuacji, w której cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Polski na podstawie umowy z przedsiębiorstwem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności mieści się na obszarze tego kraju.

Zezwolenie na pracę typu B dotyczy cudzoziemca, którego praca polega na zarówno pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej, która jest wpisana do rejestru przedsiębiorców lub spółki kapitałowej w danej organizacji, jak i prowadzeniu jako komplementariusz spraw spółki komandytowej czy też komandytowo-akcyjnej, a także z uwagi na udzielenie mu prokury na okres co najmniej 6 miesięcy w ciągu następnych 12 miesięcy.

Zezwolenie typu C odnosi się do obcokrajowca wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, który został delegowany na terytorium Polski na co najmniej 30 dni w danym roku kalendarzowym do oddziału tego przedsiębiorstwa lub jakiegoś podmiotu z nim powiązanego.

Kolejny typ zezwolenia, typ D, dotyczy obcokrajowca zatrudnionego u pracodawcy zagranicznego, który nie posiada oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności w Polsce, który został oddelegowany tutaj, aby realizować usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (tzw. usługi eksportowe).

Typ E zezwolenia na pracę odnosi się do obcokrajowca zatrudnionego w zagranicznym przedsiębiorstwie, który został oddelegowany do Polski na co najmniej 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż w typach B, C, D.

Ostatni rodzaj zezwolenia na pracę, typ S, dotyczy pracy sezonowej wykonywanej przez cudzoziemca na podstawie umowy z podmiotem gospodarczym, którego siedziba znajduje się w Polsce.

Jeżeli potrzebują Państwo fachowej pomocy w legalizacji pobytu i pracy dla cudzoziemców z Ukrainy – zapraszamy do kontaktu. Wspieramy proces legalizacji na każdym etapie pod względem organizacyjnym, administracyjnym i prawnym.

Zespół Pro4Work