Jak napisać CV?
20 listopada, 2019
Państwowa Inspekcja Pracy – jakie problemy pomoże rozwiązać?
3 grudnia, 2019
Zobacz

Jak napisać list motywacyjny?

Udostępnij:

Często w ogłoszeniach o pracę pojawia się stwierdzenie, żeby do wysyłanej aplikacji dołączyć nie tylko curriculum vitae, lecz także list motywacyjny. Wiele osób, widząc to stwierdzenie, rezygnuje ze składania aplikacji na dane stanowisko w obawie, że nie podoła z napisaniem listu motywacyjnego. Jest to oczywiście błąd, ponieważ wysłanie listu motywacyjnego zwiększa szanse w rekrutacji i tak naprawdę w jego napisaniu nie ma niczego skomplikowanego.

List motywacyjny – jak sama nazwa wskazuje – powinien nosić znamiona tradycyjnego listu. Tym samym w prawym górnym rogu powinna być umieszczona miejscowość i data. Pod nią należy wpisać dane odbiorcy, do którego ten list jest kierowany. Może to być nazwa firmy wraz z jej adresem. Natomiast po lewej stronie umieszcza się dane nadawcy – imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz e-mail. Następnie pod nadawcą i odbiorcą należy wpisać nagłówek – „List motywacyjny”. Można go napisać drukowanymi literami.


www.pro4work.pl

Najtrudniejszą rzeczą jest rozpoczęcie listu – potem powinno pójść jak z płatka. List motywacyjny najlepiej rozpocząć od sformułowania: „Szanowni Państwo, odpowiadając na Państwa ogłoszenie, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko…”. Następnie warto napisać, dlaczego wybraliśmy dane przedsiębiorstwo i dlaczego uważamy, że nadajemy się do pracy na danym stanowisku. Przykładowo można użyć sformułowania: „Chciałbym podjąć pracę w Państwa firmie zarówno ze względu na moje wykształcenie, jak i na wcześniejsze doświadczenie zawodowe. W moim przekonaniu nie tylko spełniam wszelkie wymogi, lecz także posiadam niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy na tym stanowisku”. Warto po krótce opisać swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności w kontekście tego, w jaki sposób mogą być one pomocne na danym stanowisku pracy. W dalszej kolejności warto opisać to, w jaki sposób moglibyśmy przysłużyć się firmie ze względu na posiadane zalety. Pod koniec warto posłużyć się sformułowaniem: „Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani moją kandydaturą, z chęcią przyjdę na rozmowę kwalifikacyjną, na której przedstawię moje pozostałe atuty”. Na samym końcu należy napisać „Z poważaniem” oraz się podpisać.

Jak widać napisanie listu motywacyjnego nie jest takie straszne, a pozwoli nam zwiększyć szansę w postępowaniu rekrutacyjnym.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie legalizacji pobytu w Polsce, zapraszam serdecznie do kontaktu!

Izydora Kozioł-Podlaska

https://pro4work.pl/